Podróże z klasą

W dniach od 15 do 16 października 2024 r. uczniowie klasy 5a naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd odbył się w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”. Zgodnie z założeniami tego projektu w czasie dwudniowej wycieczki uczniowie powinni zrealizować dwa punkty edukacyjne. Program wyjazdu został więc tak skonstruowany, aby spełniał te wymogi.

Pierwszego dnia uczniowie wędrowali ścieżką edukacyjną na Święty Krzyż, zapoznając się z charakterystyczną dla tego rejonu fauną i florą, z wiadomościami dotyczącymi powstania gołoborza oraz budowy geologicznej Gór Świętokrzyskich. Zwiedzili Muzeum Misyjne przy bazylice na Świętym Krzyżu oraz poznali tragiczne związki tego miejsca z losami naszej ojczyzny.

Następnie dzieci zwiedziły Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz uczestniczyły w pokazie szlifowania kamieni. Kolejno udały się do Centrum Edukacji i Kultury w Ciekotach „Szklany Dom”. Jest to miejsce związane z dzieciństwem i młodością Stefana Żeromskiego. Tam uczniowie wysłuchali interesującego wykładu dotyczącego życia i twórczości pisarza, zwiedzili ekspozycję i mieli okazję do zabawy na świeżym powietrzu w parku przy dworku.

Również drugi dzień obfitował w atrakcje. Pierwszą z nich był pobyt w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie uczniowie mieli okazję nie tylko obejrzeć wynalazki słynnego mistrza epoki renesansu, ale także w ćwiczeniach interaktywnych badać tajniki ludzkiego mózgu, budowę anatomiczną ciała, zmierzyć ciśnienie krwi czy obserwować przepływ krwi
w organizmie. Następnie zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach, poznając jego dzieje na przestrzeni wieków. Swoistą „wisienką na torcie” okazało się dla młodych ludzi zwiedzanie Jaskini Raj i obserwacja pięknej szaty naciekowej powstałej w wyniku zjawisk krasowych.
Tak bogaty program wycieczki był możliwy do zrealizowania dzięki funduszom pozyskanym
z projektu „Podróże z klasą”.

mgr Danuta Tatarewicz